Piramida głupoty

Na forum gazeta.pl euforia. A dokładniej pod wiadomością o tym, że duża część osób poszkodowanych w piramidzie finansowej Madoffa ma pochodzenie żydowskie… „Dobrze tak nosatym!”, „Nareszcie trafiło na tych właściwych.”, „Żyd oszukał Żyda ;)”, „Cóż za radosna nowina na koniec dnia!”.

Zresztą im tam wesoło o każdej porze dnia i nocy. Byle co ich cieszy. Nie zaglądałam do nich przez dłuższy czas, ale widzę, że przybyły nowe siły twórcze. Pojawiły się nie spotykane tam przedtem nośne określenia: „supersemityzm” i „superjąkała”.

Uczmy się kochać Żydów, tak szybko bankrutują… To mój żart. Nie najlepszy, bo zbyt dwuznaczny. Widziałam inne na tamtym forum. Na przykład o tym, co robią dwaj Żydzi w piecu… Według niektórych tego typu kawały miały tylko być sprawiedliwą reakcją na tzw. polish jokes. Oni już tacy są. Odwetowi. Oko za oko, ząb za ząb. Tylko nie dostrzegają, że najczęściej jednak żądają głowy za ząb.


(z owego forum)

Re: domy i ziemie Niemcy, Rosjanie zabrali?
wilkstein 28.02.07, 02:02
First we take Manhattan then we take Berlin – Leonard Cohen.


Leonard Cohen „First We Take Manhattan” (1988)

Reklamy

9 thoughts on “Piramida głupoty

 1. chihiro

  Rzadko czytam komentarze pod tekstami na stronie gazety, ale za kazdym razem jak to robie, odchorowuje to pozniej dlugo. Dzis przeczytalam komentarze pod wiadomoscia o ladunkach wybuchowych w paryskim domu towarowym i pod artykulem o przedszkolach przy miejscach pracy. Smutno mi sie zrobilo, bo tyle w tych komentarzach atakow personalnych, tyle nienawisci, jadu, zlosci, atakow personalnych skierowanych do innych wypowiadajacych sie, tyle obrazliwych epitetow, ze zliczyc nie potrafie. Skad to sie bierze??? Dlaczego nie mozna po prostu wzruszyc ramionami na czyjas glupote albo na czyjs komentarz, ktory wydaje sie malo interesujacy? Dlaczego od razu trzeba obrazac druga osobe i wywyzszac sie arogancko? Nie mowiac juz o wartosci merytorycznej tych komentarzy… Niektorym sie wydaje, ze wszystkie madrosci tego swiata pozjadali, podczas gdy obnazaja jedynie swoja ignorancje i glupote. Ale za dumni sa byc powiedziec: „Przepraszam, pomylilem sie”. Ech…

  Lubię to

  Odpowiedz
 2. lavinka

  Ręce i nogi opadają. Na gazecie różne rzeczy się czyta, widywałam pojedyncze antysemickie komentarze, zwłaszcza na łódzkich forach,ale to… wyłapałabym gości po IP i każdemu wytoczyła sprawę karną. Szerzenie takich treści nie jest karalne przypadkiem? I co robią admini gazety? Dlaczego nie wysyłają postów na oślą, a autorów nie banują?
  Ach, bo to ich znajomi,rodzina albo oni sami z lewych nicków. Innego wytłumaczenia nie znajduję. Chyba,że specjalnie je piszą, by potem napisać artykuł jacy to my Polacy nie lubimy Żydów.
  Dopadła mnie paranoja. Wiem. Milczę zatem, bo każde następne słowo bić będzie rekordy absurdu. To efekt szoku po przeczytaniu kilku komentarzy z brzegu….

  Lubię to

  Odpowiedz
 3. Moon Autor wpisu

  @chichiro

  Niektórzy z nich prawdopodobnie piszą posty na zamówienie, aby zwiększyć ruch na stronie i klikalność w reklamy. A inni to przypadkowi internauci. Dużo agresywnych i kłótliwych.

  Byłam na tym forum przez rok, i mam tam wytypowanego co najmniej jednego zawodowego „pisacza” postów.

  @lavinka

  Skasowali tylko jeden post od wczoraj… Nawet nie pamiętam o czym był.

  Dopóki antysemici wyżywają są w sieci, dopóty nie organizują się w antyżydowskie bojówki… Dlatego tak ich tam „kochają” i tolerują.

  Znam niektóre z tych nicków. Od dawna są tam dyżurnymi antysemitami. Prawdziwymi czy podstawionymi? Nie wiem. Są jeszcze inni „dyżurni”, których wczoraj tam nie było.

  Lubię to

  Odpowiedz
 4. Moon Autor wpisu

  Tu na WordPressie też niestety są tacy…

  Jedna osoba przybiera kilka nicków, aby zwiększyć poparcie dla jakiegoś osądu, czy też potępienie dla jakiejś osoby… Raz jest kobietą, raz mężczyzną.

  Nie będę na razie mówić, na jakich blogach ma to miejsce. Głównie na tych polityczno-plotkarskich, ale u mnie też jedna taka szalała. Albo i dwie…

  Lubię to

  Odpowiedz
 5. Moon Autor wpisu

  Chanuka jest gdzieś przed Bożym Narodzeniem chyba…

  Ja nie przywiązuję już/jeszcze wagi do religijnego aspektu Świąt. Nie wierzę w Boga Starotestamentowego, ani w Nowotestamentowego… A może trochę wierzę, ale nie zastanawiam się nad tym szczególnie.

  Nie mam nic przeciw religiom, tylko przeciw ludziom „kierującym” tymi religiami.

  Lubię to

  Odpowiedz
 6. Bzyk

  lavinko,podlega karze,o tym mówi Kodeks Karny:
  Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,

  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  To prawda,co pisze Moon,niektóre klono-różno-nicki prowadzą swoją „grę” w ciuciubabkę,czując się bezkarni…niestety,a raczej stety do czasu…

  Prymitywnym,zlasowanym mózgom,Żyd zawsze będzie kojarzył się ze sloganami”nasze kamienice,wasze ulice”.Mury mojego miasta są zasmarowane gwiazdą Dawida na szubienicy,chociaż niestrudzeni malarze z brakiem owłosienia na
  tym,gdzie podobno czasem dwa szare zwoje powinny się spotkać i „zajarzyć”-nigdy na
  oczy nie widzieli Żyda i co smutniejsze nic nie wiedzą o judaizmie.
  I chociaż są organizowane dni Judaizmu,gdzie spotykają się Żydzi i katolicy,nie jest
  to właściwie upubliczniane w mediach,bo komuś zależy,aby raczej upowszechniać poltykę redemptorystów/ czyt.zakon odkupujących/, niż podkreślać wartość dialogu i faktu,że kościól katolicki potrzebuje judaizmu,aby poznać siebie.
  Poczuć,jak mówi rabin S.Pecaric „doświadczenie niezwyklej wolności,która zawiera się w strukturze i sposobie myślenia w judaizmie.”
  Jak widać na forach,po co komu poznawanie, myślenie.Lepiej toczyć pianę w „dolnej strefie stanów niskich”
  Miejmy nadzieję,że „ludzi dobrej woli …….”
  Jak w wierszu Abrahama Sutzkevera,”Skrzypek z getta”
  „…
  Każdy z nich słuchając skrzypiec
  Światłem od wewnątrz zapłonie
  Łzy obeschną raz na zawsze
  Jasność mroki świata wchłonie.

  Wszyscy chodzą, wszyscy patrzą
  Nie widzieli siebie wcześniej
  Dźwięk ich stworzył po raz drugi
  Z nowym głosem, z nowym sercem……”

  Oby!
  Wszystkim Żydom życzę szczęśliwej ,wesołej Chanuki.

  Lubię to

  Odpowiedz
 7. Moon Autor wpisu

  Piękne tradycje!

  Głupoty nie oświecisz tak łatwo… Ciemnota i podłość często gości w głowach ludzi „nowoczesnych i oświeconych”, a niejednokrotnie także w głowach osobników „z kasiorą”. Pieniądz nikogo nie uszlachetnia tak z dnia na dzień.

  Lubię to

  Odpowiedz
 8. Bzyk

  Tak,nawet „ociera się” o Boże Narodzenie.To święto żydowskie trwajace 8 dni,poczynając od 25 dnia miesiąca kislew/nasz grudzień/.
  W uproszczeniu: każdego roku w porze najkrótszych dni,kiedy ciemność trwa dłużej niż jasność,przez 8 dni zapalamy światełka świecznika chanukowego(chanukiji) i cieszymy się,że światło rozprasza ciemność.
  ze wspomnień Efrata Gal-Eda
  „…..w szkole podstawowej śpiewaliśmy:Przybyliśmy wypędzić ciemność,w rękach niesiemy światło i ogień.Każdy z nas jest światełkiem,ale razem tworzymy potężne światło.Przy każdym” Precz z tobą ciemności!”tupaliśmy jak najgłośniej nogami,co miało podkreślić nasze zamiary… „. :))))

  W tradycji chasydzkiej hanukowe świece powiązane zostały z kosmicznym światłem,
  spadajacym na ziemię w ciągu najciem niejszych dni…..nowy strumień świetlistej
  jasności,który staje się cudem odnowienia wewnętrznego…dla kazdego kto zechce
  go przyjąć.

  Połączyć „teorię”z praktyką jest czasem trudno i nie ma tu nic do rzeczy,jak i czy się wierzy.Warto jedynie „pomyśleć”,że cudem,nie-cudem przed jasnością ciemność
  UMYKA!!!!!!ucika,rozplaszcza i znika.
  Tupiemy!!! na spiski,zmowy,podsłuchiwanki,wykańczanki,ciemnogrodzianki.
  Codzień.
  Niech im gwiazda,może… Betlejemska…zaświeci.

  Lubię to

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s