„Trzech kumpli”

Każdy, lub prawie każdy, obejrzał ten film… Niektórymi wstrząsnęło, inni znali te fakty już wcześniej, po jeszcze innych to „spłynęło”, jak wiele esbeckich historii… Zbrodniarz przyznał się do zbrodni. Jego donosy mogły przyczynić się do śmierci Stanisława Pyjasa. I jakie wnioski? Wildstein nadal będzie „chłopcem do bicia”? Dla ludzi piszących teksty w stylu Prawda może być kłamstwem, czy Powrót Wielkiego Pisuara, na pewno będzie. Taki już jest ten smutny, ciasny światek.

Lesław Maleszka został zwolniony z „Wyborczej” przed publiczną emisją dokumentu, po obejrzeniu go przez kierownictwo redakcji. Dlaczego tak nagle? Nikomu w GW nie przeszkadzała jego obecność przez te ostatnie lata, od czasu, gdy wyznał, że był „Ketmanem”? Czy Adam Michnik jest naprawdę takim potworem, jakim przedstawiają go od dawna niektórzy z moich sieciowych znajomych? We wczorajszym filmie tłumaczył się jakoś pokrętnie. Sama nie wiem, co myśleć o tym człowieku.

Gothic Bridge, Central Park, NYC - Henri Silberman

Gothic Bridge, Central Park, NYC – Henri Silberman / źródło: Allposters.com

Advertisements

11 thoughts on “„Trzech kumpli”

 1. Ajgor

  A czytałaś Michnikowszczyznę Ziemkiewicza? Jeśli nie to przeczytaj. Człowiek wiele zaczyna rozumieć po niej. Podobnie jak po Zniewolonym umyśle Miłosza…

  Lubię

  Odpowiedz
 2. Moon Autor wpisu

  Kupiłam „Michnikowszczyznę”, po to, aby w całości przeczytać… Przeczytałam wstęp i chyba pierwszy rozdział, latem ubiegłego roku.
  Porzuciłam czytanie, bo zaczęli mnie zniechęcać do książki i mówić, że Ziemkiewicz ma obsesję na tle Michnika, i że pisze nieprawdę. I trochę też mnie zniechęcił jego antysemityzm. Ale teraz widzę, ze kiedyś trzeba będzie to przeczytać.

  Nie czytałam „Zniewolonego umysłu”. Kiedyś nie było tego w lekturach, potem mi się nie chciało.

  Lubię

  Odpowiedz
 3. Ajgor

  Antysemityzm Ziemkiewicza??? Hmm… jak Ziemkiewicz jest antysemitą, to JPII był rasistą. Sorry. Wildstejn ma bzika na punkcie lustracji, Pyjas był pijakiem, a Maleszka jest ofiarą Systemu. Tak tak, trzymajmy się faktów! I jeszcze: Polacy byli współpracownikami hitlerowców w procesie holocaustu! Nie wierz, co Ci ludzie mówią. Czytaj i staraj się zrozumieć, a jasnym się stanie, kto po stronie światła a kto po ciemnej stronie mocy stoi. Niech moc Jedi Cie prowadzi i nie daj się zwieźć intrygantom! ;-)))))))

  Ja mam zasadę: nie mam zdania na temat czegoś czego nie znam. A im bardziej coś jest kontrowersyjne tym bardziej staram się to poznać. Co umozliwia mi wyrobic sobie opinie nie tylko o rzeczy kontrowersje wzbudzajacej ale również o „autorytetach” głos publicznie zabierajacych.

  A co do Ziemkiewicza, to juz w Michnikowszczyznie zauważał on te wszystkie destrukcyjne tendencje u Kaczorów, które rządzą sie dokładnie tą samą zasada w mysleniu co michnikowszczyzna, tylko strzałka jest skierowana w druga stronę. Antysemita! A to dobre! Moze każdy kto mysli samodzielnie to antysemita? Chyba tez jestem antysemitą ;-)))))))

  Lubię

  Odpowiedz
 4. Moon Autor wpisu

  Ja nie jestem, ani antysemitką, ani prosemitką, czy syjonistką, nie daj Boże… „Michnikowszczyznę” kupiłam, gdy głęboko wierzyłam w tezy Ziemkiewicza, przedstawiane w publikacjach prasowych. Potem wdałam się w polityczne spory sieciowe, które sprawiły, że przez jakiś czas zupełnie nie miałam ochoty na myślenie o polityce, i to również przyczyniło się do porzucenia lektury tej książki 😐
  Ziemkiewicz mówił o swoich sympatiach do tradycji endeckiej, stąd wzięły się u mnie skojarzenia z antysemityzmem.

  Lubię

  Odpowiedz
 5. salamander

  @Ajgor

  „Ja mam zasadę: nie mam zdania na temat czegoś czego nie znam” – podpisuje sie pod Twoim stwierdzeniem i dodam jeszcze – Wikipedia nie zastapi tekstu zrodlowego.

  A „Zniewolony umysl” byl w porzo, chociaz ciezko bylo u nas w bibliotekach dostac egzemplarz do przeczytania, ale dla chcacego nic trudnego.

  Lubię

  Odpowiedz
 6. Babka z Gdyni

  Moon: zgadzam się całkowicie z opinią Ajgora.Pamiętać należy,że teraz nie sztuka krzyczeć” łapaj zlodzieja” czy konfidenta.
  Trzeba było wtedy!! Nie oglądając się na warunki.Łatkę łatwo przypiąć, błotem obrzucić ,ach jakie to piękne, wszak coś zawsze przyschnie i zostanie paskudnego.Jakie to polskie.
  Polacy mają ogromne zasługi w ratowaniu Zydów w czasie okupacji , ale ilość szmalcowników była wprost proporcjonalna do tych pierwszych.
  Dziś ci nieliczni mają swoje drzewko w Yad Washem, wielu pomarło bez uwagi, szmalcownicy niezłe majątki złupione na pożydowskim mieniu( ale bywało i odwrotnie).
  Uwikłania w historię bywają tak straszne,że czasami pytam się:się, Bóg widząc to nie grzmi?
  Polecam książkę Mariusza Szczygła:”Gottland” o aktorach, oraz pisarzach czeskich najpierw przymuszanych przez nazistów do występów, a potem oskarżanych przez własny Naród o konfidencję.W czasie praskiej jesieni poddawani byli ostracyzmowi towarzyskiemu.Wielu popełniło samobójstwo.
  To swoi zgotowali im ten los!
  A mieli tylko to jedno, jedyne życie.Nieraz bardzo ubogie…

  Lubię

  Odpowiedz
 7. lavinka

  Z tego co pamiętam zazwyczaj krytykowali „Michnikowszczyznę” ludzie, którzy jej nie czytali (z zasady krytykowali). Mnie polityka nie interesuje na tyle by z jej powodu wydawać pieniądze, ale wiem, że jak w każdej sprawie, najczęściej prawda leży po środku. Czyli obie strony trochę kłamią i trochę mówią prawdę 🙂

  Lubię

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s