New Wave

Na początku lat osiemdziesiątych Gary Numan straszył mnie, dorastające dziecko, utworem Cars, który poniżej… Do Polski trafiło to z małym opóźnieniem. Nie było sieci, telewizji kablowej, radia satelitarnego, ani najnowszych płyt… Z polskiego radia i prasy dowiedziałam się o „nowej fali” w muzyce. Oprócz Newmana, prekursora czy jednego z prekursorów tego kierunku, było wiele grup, tworzących muzykę z gatunków: new wave,synth-pop new romantic, post-punk, itp. Po latach jakoś nie mam sympatii dla tego okresu. Może dlatego, że przypadł na czas mojego dojrzewania, albo że w Polsce było wtedy okropnie, a może po prostu to muzyka, która się przeżyła?

Gary Numan „Cars” (1979)

Reklamy

16 thoughts on “New Wave

 1. Moon Autor wpisu

  Znałam również jedną czy dwie płyty „The Residents”. Był to jeden z moich ulubionych zespołów.
  „Yello” słabo pamiętam, umiarkowanie ich lubiłam.

  Lubię to

  Odpowiedz
 2. Moon Autor wpisu

  Nie podobają mi się samobójcze klimaty, ale kiedyś miałam nagrany taki amerykański zespół, który śpiewał utwór „My life is disease”. Cała ich płyta bardzo mi się podobała, ale z wiekiem mi to przeszło. Może mam to gdzieś na najstarszych kasetach.
  Był chyba synth-pop. Może i ten był też.
  Było wiele nazw i prądów. Widziałam dziś w angielskiej Wikipedii .

  Lubię to

  Odpowiedz
 3. quasi-nazi

  Lata 80. „Gloomy Sunday” jest czymś w rodzaju hymnu samobójców więc nie wiem czy Ci się spodoba;) ale w aranżacji Associates nie brzmi tak depresyjnie.
  Właściwie trudno ten zespół porównywać z Cabaret Voltaire czy Residents bliżej im jest raczej do bardziej „łagodnych” odmian Nowej Fali. Electro – pop? Było coś takiego w ogóle?:)

  Lubię to

  Odpowiedz
 4. Moon Autor wpisu

  Był i synthpop, i electropop, i cała masa innych dziwnych kierunków…

  „Electropop (also called Technopop) is a form of electronic music that is made with synthesizers, and which first flourished from 1978 to 1981. Electropop laid the groundwork for a mass market in chart-oriented synthpop. Numerous bands have since carried on the electropop tradition into the 1990s and 2000s.”

  http://en.wikipedia.org/wiki/Electropop

  Lubię to

  Odpowiedz
 5. Moon Autor wpisu

  Ten utwór The Associates brzmi trochę jak piosenka z lat 50-tych. W Nowej Fali było chyba nawiązywanie do tamtego okresu…
  Na pewno, w jakiś sposób ten New Wave trwa do dziś. Ale nie jest to rap czy hip-hop 🙂 Głównie muzyka o brytyjskich korzeniach.

  Lubię to

  Odpowiedz
 6. Moon Autor wpisu

  Ja też prawie się nie znam na współczesnej muzyce, ale słuchając jeszcze jakiś czas temu radia, i np. listy przebojów „Trójki” nie odnajdywałam tam żadnej fascynującej rzeczy 😡

  Również uważam, że od dawna serwowane są odgrzewane kotlety. Dla mnie to na przykład: Coldplay, Linkin Park, prawie wszystkie śpiewające kobiety, i masa innych… Komercja i nic nowego do tego.

  Lubię to

  Odpowiedz
 7. quasi-nazi

  Nie za bardzo znam się na współczesnej muzyce. Jak dla mnie, to wszystko co wartościowe powstało do połowy lat 90. Potem już nic nowego i ciekawego nie powstało. Tylko odgrzewane kotlety.
  Ale mogę się mylić, jak napisałem – nie znam się:)

  Lubię to

  Odpowiedz
 8. Moon Autor wpisu

  Dziękuję 🙂
  Od miesiąca przymierzałam się do tej zmiany, bo chyba mówisz o szablonie… Ten mi najbardziej pasuje do mojej osobowości (z tego, co jest dostępne w tej chwili na WordPress).

  Lubię to

  Odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s